کشتی دانلود فیلم کشتی موسسه پيلا - مسابقات المپيك مکزیکوسیتی 1968

Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
پیلا
پیلا
 



PILA


جهانی والمپیک


مسابقات جهاني هلسينكي 1951

مسابقات المپيك هلسينكي 1952

مسابقات جهاني توكيو 1954

مسابقات المپيك ملبورن 1956

مسابقات جهاني استانبول 1957

مسابقات جهاني تهران 1959

مسابقات المپيك رم 1960

مسابقات جهاني يوكوهاما 1961

مسابقات جهاني توليدو 1962

مسابقات جهاني صوفيه 1963

مسابقات المپيك توكيو 1964

مسابقات جهاني منچستر 1965

مسابقات جهاني توليدو 1966

مسابقات جهاني دهلي نو 1967

مسابقات المپيك مکزیکوسیتی 1968

مسابقات جهاني ماردل پلاتا 1969

مسابقات جهاني ادمونتون 1970

مسابقات جهاني صوفيه 1971

مسابقات المپيك مونيخ 1972

مسابقات جهاني تهران 1973

مسابقات جهاني استانبول 1974

مسابقات جهاني مينسك 1975

مسابقات المپيك مونترال 1976

مسابقات جهاني لوزان 1977

مسابقات جهاني مکزیکوسیتی 1978

مسابقات جهاني سن ديه گو 1979

مسابقات المپيك مسكو 1980

مسابقات جهانی اسکوپیه 1981

مسابقات جهانی ادمونتون 1982

مسابقات جهانی کیف 1983

مسابقات المپیک لس آنجلس 1984

مسابقات جهانی بوداپست 1985

مسابقات جهانی بوداپست 1986

مسابقات جهانی کلرمون فرانت 1987

مسابقات المپیک سئول 1988

مسابقات جهانی مارتینی 1989

مسابقات جهانی توکیو 1990

مسابقات جهانی وارنا 1991

مسابقات المپیک بارسلون 1992

مسابقات جهانی تورنتو 1993

مسابقات جهانی استانبول 1994

مسابقات جهانی آتلانتا 1995

مسابقات المپیک آتلانتا 1996

مسابقات جهانی کراسنویارسک 1997

مسابقات جهانی تهران 1998

مسابقات جهانی آنکارا 1999

مسابقات المپیک سیدنی 2000

مسابقات جهانی صوفیه 2001

مسابقات جهانی تهران 2002

مسابقات جهانی نیویورک 2003

مسابقات المپیک آتن 2004

مسابقات جهانی بوداپست 2005

مسابقات جهانی گوانگجو 2006

مسابقات جهانی باکو 2007

مسابقات المپیک پکن 2008

مسابقات جهانی هرنینگ 2009

مسابقات جهانی مسکو 2010

مسابقات جهانی استانبول 2011

مسابقات المپيك لندن 2012

مسابقات جهانی بوداپست 2013

مسابقات جهانی تاشکند 2014

مسابقات جهانی لاس وگاس 2015

 

مسابقات المپيك مکزیکوسیتی 1968

21135
download

مسابقات المپيك مکزیکوسیتی  1968


مسابقه های کشتی بازی های المپیک
1968 - مکزیکوسیتی
 

در بازیهای المپیک 1968 مکزیکوسیتی، مدال طلای عبدالله موحد به داد تیم ایران رسید و بر ضعف‌های این تیم تا حدودی سرپوش گذاشت. چرا که در این المپیک، تیم ما با قرار گرفتن در رده ششم، به بدترین نتیجه المپیکی خود از بازیهای 1952 هلسینکی تا آن زمان دست یافت. علاوه بر موحد، طالبی و سیدعباسی برنده دو مدال برنز شدند.
تیم ملی کشتی آزاد ایران در مکزیکوسیتی از قربابی در 52 کیلو، ابوطالب طالبی در 57 کیلو، شمس‌ الدین سیدعباسی در 63 کیلو، عبدالله موحد در 70 کیلو، علی محمد مومنی در 78 کیلو، منصور مهدی‌ زاده در 87 کیلو، مسلم فیلابی در 97 کیلو و ابوالفضل انوری در 97+ کیلو تشکیل می‌شد.
مهدی‌ زاده قدیمی ترین عضو این تیم بود که جز در سال 1967، از سال 1960 تا المپیک مکزیکوسیتی در همه میدان‌ها حضور داشت. علی‌محمد مومنی، تنها کشتی‌گیر تازه وارد به حساب می‌آمد که البته از سابقه‌ای نسبتاً طولانی در کشتی برخوردار بود.
در این دوره از بازیهای المپیک ژاپنی‌ها همچون المپیک قبل، سه مدال طلا بردند. ترکیه دو طلا و شوروی هم دو طلا به چنگ آوردند. باریس گورویچ رقیب قدیمی تختی که از فراموش شده‌ها بود، برنده یکی از مدال‌های طلای شوروی بود. تیم ایران با وجود مدال طلای موحد و دو برنز طالبی و سیدعباسی، از نظر امتیاز بعد از تیم‌های شوروی، بلغارستان، ژاپن، ایالات متحده و مغولستان در رده ششم قرار گرفت. البته ایران بالاتر از تیم ترکیه که دو مدال طلا در کیسه داشت، با اختلاف چهار امتیاز جلو افتاد. در واقع، این آخرین جرقه‌ها از کشتی ترکیه به لطف همان بزرگان قدیمی (محمود آتالای و احمد آئیک) بود و از اینجا بود که ترکها نیز تا حد محسوسی در کشتی جهان محود شدند. بلغارها هم که در توکیو قهرمان شده بودند، در مکزیکو از تکرار آن مقام عاجز ماندند و با اختلاف سه امتیاز،‌ قهرمانی را به شوروی‌ها واگذار کردند.
مسابقه‌ های کشتی المپیک مکزیکوسیتی، از روز پنجشنبه 25 مهرماه سال 1347 در تالار «اینسورکنتس آیس اسکتینک» آغاز شد.


کارنامه کشتی گیران ایران


52 کیلوگرم (محمد قربانی):

سه کشتی خود را به طور پیاپی با ضربه فنی تمام کرد (دفران از دو مینیکن در 55-1 دقیقه،‌ سزارسولاری از اکوادور 11-5 دقیقه و تیویان تافالیدیس از یونان در 9 دقیقه) در دور چهارم با دست آسیب دیده که باند پیچی شده بود، با ریچارد ساندرز از ایالات متحده روبرو گردید و طی 40-2 دقیقه ضربه فنی شد. در دور پنجم توسط ناکاتا ژاپنی نیز ضربه فنی شد و به همراه پل‌نف از آلمان غربی، مشترکاً در رده هفتم قرار گرفت و امتیازی برای تیم ایران کسب نکرد.



57 کیلوگرم (ابوطالب طالبی):

این بار طالبی آماده‌تر از گذشته به صحنه المپیک وارد شده بود، ولی باز به دلیل حق‌کشی، بدون آنکه ببازد، برای سومین دفعه در طی سه سال بر روی سکوی سوم ایستاد. در حالیکه حق این کشتی‌گیر نیرومند تیم ما مدال طلا بود. طالبی در دور اول، توباک جاری‌یر از گواتمالا را با برتری کامل شکست داد. در دور دوم، احمد جان از افغانستان را 11-4 شکست داد و در دور سوم، سردار محمد پاکستانی 4-8 از طالبی شکست خورد.
او در دور چهارم استراحت داشت و در دور پنجم دونالدبهم از آمریکا را نیز با امتیاز مغلوب کرد. حساس‌ ترین کشتی طالبی در دور ششم با علی علی‌اف کشتی‌گیر شهیر شوروی بود که صاحب 5 مدال طلای جهان بود. در این پیکار طالبی برتری کاملی بر حریف قدرتمند خود داشت و در نهایت با پیروزی تشک را ترک کرد. شادی اردوی ایران تنها دو ساعت دوام داشت، چرا که روسها که در فیلا بسیار نفوذ داشتند به نتیجه کشتی طالبی با علی‌اف اعتراض کردند و در نهایت نتیجه این مسابقه،‌ مساوی اعلام شد. وضع طالبی در جدول خراب شد و حالا برای تصاحب مدال طلا لازم بود حتماً حریف ژاپنی خود را شکست دهد. در حالیکه «وتاکه» ژاپنی برای دست‌یابی به طلا تنها نیاز به یک تساوی داشت. بدین ترتیب آخرین کشتی طالبی با «دوجیرو و تاکه» از ژاپن برگزار شد. طالبی تا 20-5 دقیقه، 3-صفر جلو بود. در این زمان خاک شد و به پل رفت تا دو کشتی‌ گیر 3-3 شدند. در وقت دوم هم نتیجه به این شکل باقی ماند و در پایان این مسابقه مساوی شد و کشتی‌گیر ژاپنی مدال طلای المپیک را بر گردن آویخت. علی‌اف، علی‌رغم اعمال نفوذ، بی مدال ماند و یوجیرووتاکه، دونالدبهم و ابوطالب طالبی اول تا سوم شدند.

63 کیلوگرم (شمس‌الدین سیدعباسی):

در دور اول بر باب داگلاس از ایالات متحده با نتیجه 6-4 غلبه کرد. در این کشتی، داگلاس در وقت اول به نتیجه مساوی 1-1 رسید و در وقت دوم 1-3 جلو افتاد، ولی سیدعباسی با تلاش زیاد سرانجام برنده شد. سیدعباسی در دور دوم، هانس لوکزاک از آلمان شرقی را 14-صفر مغلوب کرد. در دور سوم، ژوزف آنجل از چکسلواکی را ضربه نمود. چهارمین حریف سیدعباسی، تریف از شوروی بود. این کشتی هم 6-2 به سود سیدعباسی تمام شد. سیدعباسی در دور پنجم با حریفی از یونان به نام «کاریپیدیس» روبرو شد که این کشتی‌ گیر را نیز در 40-1 دقیقه ضربه فنی کرد. اما در دور ششم در برابر «اینوتودورف» از بلغارستان مساوی کرد. (تودورف مرتب فرار می‌کرد، ولی به او اخطار داده نمی‌شد. در این کشتی، سیدعباسی باید برنده اعلام می‌شد که نشد!)
    سرانجام سیدعباسی در آخرین کشتی به مصاف «کانه‌کو» از ژاپن رفت و در حالیکه تا پایان سه دقیقه دوم، این مبارزه 4-4 مساوی بود، در نهایت 4-12 به سود کانه‌کو تمام شد تا با تساوی کانه‌کو و تودورف در دور پایانی، سیدعباسی پشت‌سر این دو برنده مدال برنز شود.

70 کیلوگرم (عبدالله موحد):

عبدالله موحد که سه مدال طلای پی‌درپی جهان را در کارنامه خود داشت، امید اول کسب مدال طلای این وزن بود. موحد در دور اول «گاروس گوردون» کانادایی را 11-صفر شکست داد. بر آلبرتو واریو از آرژانتین با اختلاف 22 امتیاز پیروز شد. «گی‌مارشاند» فرانسوی را 12-صفر مغلوب کرد و بر کلاوس روست از آلمان غربی (نایب قهرمان المپیک 1964) با نتیجه 10 بر صفر پیروز شد. در دور پنجم «براودی چاند» از هند را با امتیاز مغلوب کرد. در کشتی ششم، سری‌تردانزان‌ داریا از مغولستان با امتیاز در برابر موحد شکست خورد. آخرین کشتی موحد با «اینو والچف» بلغاری انجام شد که موحد با یک خاک در سه دقیقه اول به پیروزی رسید. اگر والچف این کشتی را مساوی می‌کرد، مدال طلا می‌گرفت. اگر هر دو سه اخطاره می‌شدند هم مدال طلا از چنگ موحد می‌رفت ولی در نهایت با همان یک خاک، موحد توانست چهارمین طلای خود را تصاحب نماید.



78 کیلوگرم (علی‌محمد مؤمنی):

کشتی‌گیر قدرتمند خطه گرگان، هر چند در رقابت‌های داخلی درخشش داشت ولی چندین سال صبر کرد تا در سال 1968 موفق به پوشیدن پیراهن تیم ملی شود. وی در دور اول ایوب قیوم از افغانستان را با 13 امتیاز اختلاف شکست داد. بر کارولی باچکو کشتی‌گیر معروف مجاری 6-2 پیروز شد. مومنی در دور سوم به محمود آتالای کشتی‌ گیر شناخته شده و با تجربه ترک 2-6 باخت (آتالای در همین المپیک طلا گرفت). مومنی علی‌رغم غلبه بر «هکنز» آلمانی با نتیجه 8-1 در دور چهارم، با کسب شش نمره منفی از رویارویی با دیگر حریفان محروم ماند تا به عنوان چهارم المپیک دست یابد، در حالیکه فقط یک باخت، آن هم به نفر اول داشت.

87 کیلوگرم (منصور مهدی‌زاده):

مهدی‌زاده در دور اول با فرانسیسکو بالو از رومانی روبرو شد و به علت اختلالات تنفسی که برای مهدی‌زاده بروز کرد، کشتی قطع شد و ماسک اکسیژن برای اولین بار در جریان این بازیها از سوی هیئت برگزاری به کار آمد. مهدی‌زاده بعد از این اتفاق از دور مسابقات خارج شد.

97 کیلوگرم (مسلم فیلابی):

در دور اول ورنیک آرژانتینی را 17-6 شکست داد. در دومین مبارزه به مشولت از سوئیس با یک خاک باخت. به شو تالومیدزه از شوروی باخت و حذف شد.

97+ کیلوگرم (ابوالفضل انوری):

در اولین کشتی خود نی‌ یرس از مجارستان را 2-1 شکست داد. در دور دوم رابرتسون سوئدی را با اختلاف 7 امتیاز مغلوب کرد. به‌ لاری‌ کریستوف از ایالات متحده با یک خاک باخت و سرانجام در آخرین مبارزه خود توسط عثمان دورالیف از بلغارستان در 35-6 دقیقه ضربه فنی و ششم شد.


رده بندی انفرادی وزن های هشت گانه


52 کیلوگرم


1- شیگه‌ئو ناکاتا (ژاپن). 2- ریچار ساندرز (ایالات متحده). 3- سورنجاوسو خباتار (مغولستان). 4- نازار آلباریان (شوروی). 5- وپنچنزو گراسی (ایتالیا). 6- سودش کومار (هند). 7- محمد قربانی (ایران) و پل‌نف (آلمان غربی) مشترکاً.



57 کیلوگرم

1- یوجیرو وتاکه (ژاپن). 2- دونالد بهم (ایالات متحده). 3- ابوطالب طالبی (ایران). 4- علی‌ علی‌اف (شوروی). 5- ایوان شاووف (بلغارستان). 6- زبیگنیوژ دزیکی (لهستان). 7- بیشامبر سینگ (هند). 8- سوخبا تاربازارین (مغولستان).



63 کیلوگرم

1- ماساکی کانه‌کو (ژاپن). 2- اینو تودوروف (بلغارستان). 3- شمس‌الدین سیدعباسی (ایران). 4- نیکولاس کاریپیدیس (یونان). 5- پیتر کومان (رومانی). 6- یلکان تدیف (شوروی). 7- وهبی آکداگ (ترکیه) و اسماعیل ال‌کاراگولی (عراق) مشترکاً.



70 کیلوگرم

1- عبدالله موحد (ایران). 2- اینووالچف (بلغارستان). 3- سریتردانزان داریا (مغولستان). 4- واین ولز (ایالات متحده). 5- زاربگ بریاشویلی (شوروی). 6- اودی چاند (هند). 7- ایوائو هوریوچی (ژاپن). 8- کلاوس یوگن روست (آلمان غربی).



78 کیلوگرم

1- محمود آتالای (ترکیه). 2- دانیل روبین (فرانسه). 3- داگواسون پورف (مغولستان). 4- علی‌محمد مومنی (ایران). 5- تاتسو ساساکی (ژاپن). 6- یوری شاهمرادف (شوروی). 7- استیفن کومبس (ایالات متحده) و آنگل سوتی‌روف (بلغارستان) مشترکاً.



87 کیلوگرم

1- بوریس گوریچ (شوروی). 2- مونخبات جیگی‌دیم (مغولستان). 3- پرودان گارجف (بلغارستان). 4- توماس بکهم (ایالات متحده). 5- حسین گورسوی (ترکیه). 6- پیتر دورینگ (آلمان شرقی). 7- رونالد گریمستد (بریتانیا). 8- شیگه رواندو (ژاپن).



97 کیلوگرم

1- احمد آئیک (ترکیه). 2- شوتالومیدزه (شوروی). 3- ژوزرف شاتاری (مجارستان) 4- سعید مصطفی‌اف (بلغارستان). 5- خورلوبایان مونخ (مغولستان). 6- جس‌لوییس (ایالات متحده). 7- ریچارد دلوگوژ (لهستان). 8- کرد باخن (آلمان شرقی).



97+ کیلوگرم

1- الکساندر مدوید (شوروی). 2- عثمان دورالیف (بلغارستان). 3- ویلفرد دیتریش (آلمان غربی). 4- اشتفان اشتینگو (رومانی). 5- لاری کریستوف (ایالات متحده). 6- ابوالفضل انوری (ایران). 7- اردنئو چیرالزیساهان (مغولستان). 8- ریموند ویترهیگ (فرانسه).
 

رده بندی تیم ها براساس مرغوبیت مدال

نام کشور

طل

نقره

برنز

مجموع

1- ژاپن 3 - - 3
2- شوروی سابق 2 1 - 3
3- ترکیه 2 - - 2
4- ایران 1 - 2 3
5- بلغارستان - 3 1 4
6- ایالات متحده - 2 - 2
7- مغولستان - 1 3 4
8- فرانسه - 1 - 1
9- مجارستان - - 1 1
10- آلمان غربی سابق - - 1 1

جمع : 10 کشور

8

8

8

24


 
مسابقه های کشتی فرنگی بازی های المپیک

1968 - مکزیکوسیتی

در المپیک 1968، تیم ایران تنها با یک کشتی گیر در رقابت های فرنگی حضور داشت. حسین معرب در 63 کیلوگرم به عنوان تنها نماینده ایران با یک پیروزی و دو باخت حذف شد. وی در دور اول، با حسین بن یحیی از مصر روبرو شد که کشتی گیر مصری در دقیقه هشتم به علت آسیب دیدگی به مبارزه ادامه نداد. معرب در دور دوم به «آلما کوج» از ترکیه با امتیاز باخت و در دور سوم، طی 20-1 دقیقه توسط «دیمیتری گالینچف» از بلغارستان ضربه فنی شد.


رده بندی نهایی وزن های هشت گانه

 


52 کیلوگرم:

1- پتارکی روف (بلغارستان)    2- ولادیمیرباکولین (شوروی)    3- میروسلاوزمان (چکسلواکی)



57 کیلوگرم:

1- یانوش وارکا (مجارستان)    2- یون باجیو (رومانی)    3- ایوان کورگین (شوروی)



63 کیلوگرم:

1- رومن روروآ (شوروی)    2- هیده ئوفوجی موتو (ژاپن)    3- شیمون پوپسکو (رومانی)



70 کیلوگرم:

1- مونجی مومه مورا (ژاپن)    2- استفان هوروات(یوگسلاوی)    3- پتروس گالاکتوپولوس (یونان)



78 کیلوگرم:

1- رود ولف وسپر (آلمان شرقی)    2- دانیل روبن (فرانسه)    3- کارولی باچکو (مجارستان)



87 کیلوگرم:

1- لوتارمتز (آلمان شرقی)    2- والنتین اوله نیک(شوروی)    3- برانیسلاوسیمیچ (یوگسلاوی)



97 کیلوگرم:

1- بویان رادف (بلغارستان)    2- نیکلای یاکوونکو(شوروی)    3- نیکلای مارتینسکو (رومانی)



97+ کیلوگرم:

1- استفان کوزما (مجارستان)    2- آناتولی روشین (شوروی)    3- پیترکمنت(چکسلواکی)
 

رده بندی تیم ها براساس مرغوبیت مدال

تیم ه

طل

نقره

برنز

مجموع

1- مجارستان 2 - 1 3
2- بلغارستان 2 - - 2
- آلمان شرقی 2 - - 2
4- شوروی 1 4 1 6
5- ژاپن 1 1 - 2  
6- رومانی - 1 2 3
7- یوگسلاوی - 1 1 2
8- فرانسه - 1 - 1
9- چکسلواکی - 2 2
10- یونان - - 1 1

جمع : 10 کشور

8

8

8

24


 
 
 
 
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 

مرتبط باموضوع :

 مسابقات جهاني صوفيه 1963  [ چهارشنبه، 24 آبان ماه، 1391 ] 20768 مشاهده
 مسابقات جهاني مينسك 1975  [ چهارشنبه، 24 آبان ماه، 1391 ] 13525 مشاهده
 مسابقات جهانی صوفیه 2001  [ چهارشنبه، 24 آبان ماه، 1391 ] 20536 مشاهده
 مسابقات جهاني تهران 1973  [ چهارشنبه، 24 آبان ماه، 1391 ] 12013 مشاهده
 کشتی المپیک 2016  [ شنبه، 6 آذر ماه، 1395 ] 2728 مشاهده
 
امتیاز دهی به مطلب


انتخاب ها



 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب



استودیو دزایناستودیو دیزاین